Poradnia FIZJOTERAPII DZIECIĘCEJ
Jeśli nurtują Cię wątpliwości dotyczące rozwoju Twojego dziecka, jeśli nie jesteś pewna, czy jego umiejętności są adekwatne do wieku, lub jeśli Twój maluch ma zdiagnozowaną chorobę neurologiczną – nasza poradnia fizjoterapeutyczna dla dzieci jest miejscem, w którym znajdziesz wsparcie i fachową pomoc.
Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment, aby skorzystać z porady fizjoterapeuty dziecięcego? Oto kilka kluczowych sygnałów, które mogą wskazywać na potrzebę profesjonalnej konsultacji i wsparcia w rozwoju Twojego maluszka:
- duża niechęć do leżenia na brzuszku (na brzuszku układamy od urodzenia na twardym podłożu, np. mata piankowa na podłodze!),
- częste prężenie się i napinanie, co np. utrudnia trzymanie dziecka na rękach,
- niesymetryczne ułożenie ciała dziecka (np. podczas leżenia na brzuszku widać, że pupa „skręca” w jedną lub drugą stronę),
- mała ruchliwość rączek lub nóżek, a także np. całkowity brak ruchliwości po jednej stronie,
- nieustannie zaciśnięte piąstki, zwłaszcza po 3. miesiącu życia,
- wyginanie się dziecka w kształt litery C,
- trudności w karmieniu piersią lub butelką,
- częste ulewanie,
- trudny do opanowania płacz, rozdrażnienie dziecka, niepokój,
- obracanie główki lub całego ciała częściej na jedną stronę,
- spłaszczony lub niesymetryczny tył główki,
- ogromny płacz podczas ubierania lub kąpieli,
- wystający pępek,
- brak widocznego postępu w rozwoju dziecka,
- brak zabawy rączkami,
- brak wyciągania rączek do zabawek,
- trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego z opiekunem,
- pominięcie najważniejszych kamieni milowych w rozwoju, np. raczkowania,
- i każda inna rzecz, której nie jesteście pewni.
Oczywiście część z tych rzeczy będzie dotyczyć już noworodka, a część nieco starszych dzieci, czyli niemowląt.
Dobrym powodem do konsultacji z fizjoterapeutą dziecięcym będzie również chęć nauczenia się poprawnej pielęgnacji dziecka, tj. wkładania do fotelika, noszenia, podnoszenia, przewijania przez bok czy rozwiania wątpliwości dotyczących zakupu bujaczka, huśtawki, chodzika, pchacza, skoczka itd.
Oprócz tego pamiętajcie, że każdy maluch powinien być profilaktycznie obejrzany przez fizjoterapeutę między 2. a 3. miesiącem życia, bo niestety nie zawsze rodzice są w stanie wyłapać początki różnych nieprawidłowości. Nie da się ukryć, że mały człowiek w pierwszym roku życia ma do wykonania ogromną pracę nad sobą: w końcu z totalnie zależnego, leżącego maluszka staje się małym, samodzielnie przemieszczającym się człowiekiem! Żeby móc osiągnąć taki sukces, jego ciało musi współpracować ze sobą na różnych płaszczyznach i nic nie powinno mu tego rozwoju zaburzać, zwłaszcza nieprawidłowe napięcie mięśniowe czy asymetrie.
Rola Fizjoterapeuty Dziecięcego
Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy?
- przeprowadza dokładne badanie oceniające rozwój psychoruchowy noworodka/niemowlęcia,
- wskazuje, jaki jest jego problem rozwojowy oraz dobiera odpowiedni rodzaj terapii,
- uczy rodzica prawidłowej pielęgnacji, zaleca możliwe do wykonania przez rodziców ćwiczenia w domu,
- w przypadku zdiagnozowanej choroby neurologicznej/genetycznej dobiera odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne oraz pomaga rodzicom ustalić jak najefektywniejszy program terapeutyczny.
Warto pamiętać, że prawidłowy rozwój ruchowy malucha ma wpływ na funkcjonowanie innych układów w jego ciele, takich jak rozwój intelektualny czy rozwój mowy.
Często, by pomóc maluszkowi, potrzebujemy wspólnej terapii na wielu płaszczyznach i współpracy z innymi specjalistami, dlatego w Strefie Mamy i Dziecka łączymy siły, aby w jednym miejscu poprowadzić dziecko od początku do końca, wymieniając się naszą wiedzą i doświadczeniem.